Bilinçli Beslenme

Çoğu zaman yediklerimizi bilinçsizce yiyoruz. Bilgisayar başında çalışırken, televizyon izlerken veya bir yerden bir yere koştururken atıştırdıklarımızla doymaya çalışıyoruz. Oysa ki yediğimiz yemekten alacağımız zevk, biraz yavaşlamak ve yediğimiz yemeği tamamen deneyimlemekten geçiyor.

Bir sonraki yemeğinizde aşağıdaki maddeleri keşfetmek için kendinize zaman ayırın ve farkı görün. Unutmayın, temel amaç eğlenmek; yeni bir şeyler öğrenmek ve kendimizi daha iyi anlamak.

BAKIN
Yemeğinize bakın ve şimdi kendinizin bir uzaylı olduğunuzu düşünün. Dünyaya yeni gelmiş ve bu yemeği daha önce hiç görmemiş bir uzaylı olduğunuzu hayal edin… Bir isimle adlandırmadan yemeğinize dikkatlice bakın. Yemeğinizin içerisindeki suyu, yağmuru ve güneş ışığını görebiliyor musunuz?

KOKLAYIN
Burnunuzu yemeğe yaklaştırın. Kokuyu tanımlamadan sadece kokuyu deneyimleyin ve sadece kokusunu aldığınız şeyi tarif etmeye çalışın.

FİZYOLOJİK TEPKİ
Şimdi ağzınızda neler olup bittiğine odaklanın. Henüz yemeğinizi yemeye başlamadığınız halde tükürük bezlerinizin harekete geçtiğini fark edin. Zihin – Beden bağlantısına ve daha siz yemek yemeden duyularınızın verdiği tepkileri fark edin.

DOKUNUN
Şimdi yemeğinizi ağzınıza götürdükten sonra dilinizde size nasıl hissettirdiğine odaklanın. Hissettiğiniz duyuyu isimlendirmeden, sadece ağızda bıraktığı hisse odaklanın.

HAREKET
Nasıl elleriniz yemeği doğrudan ağzınıza götürüyor, ağzınıza götürdüğünüz yiyeceklerde aynı bu doğrultuda işleme giriyor. Yemeğimizi ağzımıza dilimiz sayesinde alıyoruz.Bir sonraki yemeğinizde yemeğinizi ağzınıza aldıktan sonra dilinizin işleyişine özellikle dikkat edin.

TADIN
Ağzınızdaki yemeğin farkına vardıktan sonra, şimdi yavaş yavaş ısırmaya başlayın. Sonra çiğnemeye başlayın. Tüm dikkatinizi ağzınıza verin ve yemeğinizden birkaç ısırık daha alın. Neler olduğunu anlamak için bir an durun. Aslında olan şey, yemeğinizden her ısırık alışınızda yaşadığınız lezzet patlamasıdır. Lezzetleri tanımlamaya çalışın; tatlı, ekşi, sulu… Lezzeti tanımlamak için kullanılabilecek onlarca farklı kelime bulabilirsiniz.

DOKU
Yediğimiz yemeklerin tatları biz çiğnedikçe değişir. Çiğnediğiniz yemeğin tadının azaldığı nokta artık yemeğin dokusunu hissetmeye başladığınız noktadır. Bunu ilk hissettiğiniz noktada yemeğinizi yutmak isteyeceksiniz, ancak durun bu sefer yapmayın.

YUTMAYIN
Henüz yutmayın. Doğuştan gelen içgüdüsel tepki ve sabırsızlığınıza bir seferlik karşı durmaya çalışın. Ağzınızdaki yiyeceği bir an önce yutmanıza neden olan hisse odaklanın. Tüm vücudunuzu hissedin, vücudunuzun yutmak üzere olduğunuz yiyeceğin içerisindeki bütün besinleri almaya hazır olduğunu kabul edin.

NEFES ALIN
Şimdi bir-iki dakikayı nefesinize odaklanmak için ayırın. Nefesinizi tamamen hissettikten sonra aynı özeni yemeğinizi görmek, hissetmek, koklamak ve tatmak için de gösterin.

SESSİZ KALIN
Sessiz kalın. Bu nokta muhtemelen meditasyonun gerçekten ne demek olduğunu anladığınız nokta olacak. Aslında bu bizim sürekli yaptığımız ezberimiz; sadece odaklandığımızda, dikkatimizi yaptığımız şeye tamamen verdiğimizde deneyimlediğimiz…

Bunu beğen:

%d blogcu bunu beğendi: