Birincil İhtiyaçlar & Yaşam Çarkı

Besinler bizim ikincil enerji kaynağımızdır.

Çoğu zaman farkında olmasakta asıl enerji kaynağımız birincil besinlerdir; yani ilişkilerimiz, kariyerimiz, fiziksel aktivitemiz ve ruhsal farkındalığımızdır.
Mesela çocukken hepimiz birincil besinlerin peşinden koşarak yaşıyorduk hayatı.

Küçükken sokakta oynadığınız zamanları düşünün.
Hiç unutmam, eve hiç gelmek istemezdim. Akşamları yemek hazır olduğunda annem seslenirdi, yalan söyleyerek bağırırdım; “Aç değilimmmmm”. Israr edip beni eve çağırdığında, yemeğimi yiyip tekrar oynayabileceğimi söylediğinde koşarak gelir, iki lokma yemek yer tekrar oyun parkına dönebilmek için dakikaları sayardım. O gecelerde yorgunluktan hemen uykuya dalardım, çoğu kez aç olmama rağmen yemek aklıma bile gelmezdi. Arkadaşlarımla gerçidiğim, özgürce oynamış olmanın verdiği ruhsal tatmin açlığımı yenerdi…

Çılgınca aşık olduğunuz dönemleri düşünün…
Enerjinizin muhteşem yüksek olduğu, nedensiz yere yüzünüzdeki kocaman gülümsemeyle bulutların üzerinde hissettiğiniz o anlarda “Yemek yemek” ilk önceliğiniz miydi? Aynı şekilde işinizde hak ettiğinizi düşündüğünüz bir başarı elde ettiğinizde, tamamıyla yeterli hissedip işinizi yüzde yüzünüzü vererek yaptığınızda “Yemek yemek” ne kadar aklınızdaydı?

Şimdide kendinize acıdığınız, kendinize güveninizi kaybettiğiniz, depresif hissettiğiniz bir anınızı; bir başka deyişle birincil besine ihtiyaç duyduğunuz bir anınızı düşünün. Ne yersek yiyelim, ne kadar içersek içelim asla yeteri kadar tatmin olmuş hissetmeyeceğimiz, birincil besine ihtiyaç duyduğunuz o anı düşünelim…

BİRİNCİL BESİNLER, BİZİ YEDİĞİMİZ YEMEKTEN ÇOK DAHA FAZLA, ÇOK DAHA DERİNDEN ETKİLER…
EN ÖNEMLİ DÖRT BİRİNCİL BESİN KAYNAĞI;

Birincil besinlerimiz üzerinde ne kadar çalışırsak, ikinci besinlere bir o kadar daha az bağımlılık duyarız. Bir başka deyişle, sağlıksız yiyeceklere bağımlı hale geldikçe birincil besinlerimiz yani esas yaşam enerjimizi aldığımız yukarıdaki kaynaklar için içimizde o kadar az yer kalır.

YAŞAM ÇARKI
Birincil besinlerinizle ikincil besinleriniz arasındaki dengeyi düşünmek için kendinize biraz zaman ayırın.

Birincil besinlerinizde kendinizi tamamıyle tatmin olmuş hissediyor musunuz?

Bu alandaki duygunuz günlük yediğiniz yiyeceklere, içeceklere nasıl etki ediyor?

Büyük resmi görebilmek için detaylı incelemek için aşağıdaki yaşam çarkı egzersinizi mutlaka yapmanızı öneririm.

Yaşam Çarkının on iki bölümü vardır. Çarkın her bir bölümüne o alandaki tatmin duygunuzu / mutluluk durumunuzu belirten bir nokta çizilmesi gerekiyor. Mesela “fiziksel aktivite” açısından kendinizi mutlu hissediyorsanız o bölüm için koyacağınız nokta çemberin dışına yakın olmalı; tam tersi kendinizi bu alanda tatmin olmuş hissetmiyorsanız koyacağınız nokta çemberin merkezine yakın olmalı.
Bir başka deyişle her bir bölümü inceledikten sonra merkeze en yakın kısmı “en az”,  merkeze en uzak kısmı “en fazla” kabul ederek, o alanda ne kadar mutlu ve tatminkar hissettiğinizi fade eden bir nokta koyun. Sonra noktaları, birer çizgiyle birleştirip yaşam çarkınızı oluşturun. Sadece beş dakikanızı ayırarak yapacağınız bu egzersizle birincil besinlerinizin ne kadar dengede olduğunu görebilir;  daha az dengede olan yaşam alanlarını keşfedebilir, bu alanlarda mutluluğu ve tatmin olma duygusunu yaşayabilmek için gerekli harekete geçebilirsiniz.

Bunu beğen:

%d blogcu bunu beğendi: