Canınız fiziksel aktivite mi çekiyor?

Stress, uzun çalışma saatleri, halledilmesi gereken işler, çözülmesi gereken sorunlar zaman içerisinde vücutta gerginlik yaratarak kronik ağrılara, sıkışmalara, hatta kabızlığa neden olurlar. Birçoğumuz bu sorunlara çözüm bulmak, vücudu rahatlatmak için alkol ve şekerli gıdalara yükleniriz. Alkol ve şekerli yiyecekler vücutta kısa süreli rahatlama sağlarlar ancak mevcut sorunları uzun vadede çok daha kötü etkiler. Vücudun fiziksel gerginlikten kurtulması için en mükemmel yol fiziksel aktivitedir. Vücudumuzun yapısına ve yaşam tarzımıza uyacak biçimde geliştirilecek bir egzersiz programı sağlığımıza müthiş katkı sağlayacaktır. Peki, bize en uygun egzersizi nasıl bulacağız, yaşamımızın parçası haline nasıl getireceğiz?

HANGİ FİZİKSEL AKTİVİTE SİZİN İÇİN EN İYİSİ?

ÇOCUKKEN NEYİ YAPMAYI SEVDİĞİNİZİ DÜŞÜNÜN.
• Dans mı ederdiniz? Bisiklete mi binerdiniz yoksa koşar mıydınız? Çocukken en çok keyif aldığımız aktiviteleri düşünmek bizlere egzersiz rutini oluşturmak için fikir verecektir. Çocukken saatlerce ip atlayan ve bundan müthiş keyif alan biri olarak bugün en sevdiğim egzersizler kardiyo ağırlıklı, daha çok hoplamalı / zıplamalı grup egzersizleridir

VÜCUDUNUZU DİNLEYİN.
• Hareket etmeyi yemek yemek gibi düşünün. Farklı hareket türlerinin vücudumuzu farklı şekillerde beslediklerini anladıktan sonra, tek bir egzersiz planına bağlı kalmadan birçok farklı egzersiz rutinini birleştirerek vücudumuzu dengede tutabiliriz.
• Kendinizi güçsüz hissediyor, odaklanma problemi mi yaşıyorsunuz? Güçlenmenizi sağlayacak, odaklanmanızı kolaylaştıracak koşu veya kickboks gibi yoğun egzersizleri deneyin.
• Vücudunuz gergin mi? Yeterince esnek olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Esnekliğinizi arttıracak, vücudunuzdaki gerginliği azaltacak yoga veya yüzme gibi daha hafif egzersizler deneyin.

KİŞİLİK ÖZELLİKLERİNİZ NELER?
• Yalnız zaman geçirmeyi seven sakin bir kişiyseniz, farklı kilolarda ağırlıklar alarak evinizde egzersiz yapmayı denebilirsiniz.
• Kalabalıklardan hoşlanıyorsanız, voleybol veya futbol gibi insan etkileşimi yüksek, rekabeti tetikleyen aktiviteler sizler için uygun olacaktır.
• Pilates, kickboks, fonksiyonel egzersizler gibi grup derslerine katılarak yukarıdaki alternatifleri birleştirebilirsiniz.

NE ZAMAN ENERJİK HİSSEDİYORSUNUZ?
• Bazılarımız sabahları bazılarımız akşamları daha net düşünebilir, daha iyi konsantre olur. Hepimize uyan egzersiz saatleri de aynen bu şekilde değişkendir. Sabahları veya akşamları egzersiz yapmak daha yararlıdır gibi kesin bir kanıya varmamız mümkün değildir. Hepimiz için egzersiz yapılacak en uygun saati kişisel tercihlerimiz belirler.

ULAŞILABİLİRLİĞİ VE KONFORUNUZU DÜŞÜNÜN.
• Evinize yakın veya ofis yolunuzun üzerinde bir lokasyon seçmeye özen gösterin. Kolayca ulaşabileceğiniz, konforlu ve sizi rahat ettirecek bir ortam sürdürülebilirlik açısından çok önemlidir, egzersizden kaçmak için yaratacağımız en önemli bahaneyi ortadan kaldırır

Ve unutmayın, fiziksel aktivite; otobüs veya metrodan bir durak erken inerek, markete arabayla gitmek yerine yürüyerek giderek, asansör kullanmak yerine merdivenleri tercih ederek çok basit ve uygulanabilir hale getirilebilir.
Her gün 30 dakikalık orta tempolu kısacık yürüyüş bile sağlığınıza olumlu yönde katkıda bulunabilir, istediğiniz forma kavuşmanız için destek sağlayabilir. Size en uygun olan rutini bulmak için şimdi tüm kalıplarınızı bir kenara bırakın ve denemekten korkmayın… Bakalım sizi ne harekete geçirecek?

Bunu beğen:

%d blogcu bunu beğendi: