Diyet Neden İşe Yaramaz

Uzun yıllar kilo sorunlarıyla mücadele etmiş, ideal kilosuna kavuşabilmek için denemediği yöntem kalmamış, her Pazartesi kendine söz verip her Çarşamba sözünü bozmuş kısaca kendi kendini mahcup ederek seneler geçirdikten sonra bütünsel beslenmeyle tanışıp kendi hayatının mucizesini yedi yıldır yaşayan İrem olarak iddia ediyorum “DİYET YAPMAK İŞE YARAMAZ”…

Bir kere adı bile kötü, çirkin… Bedel ödemek demek “DİYET”. Bir şeyin bedeli… İnsan zevk alarak yediği yemeğin, bunun karşılığında aldığı kilonun BEDELİNİ mi ödemeli sizce? Var mı böyle bir şey? 1 öğün 2 öğün 1 hafta öderim belki fazla yediğim yemeğin bedelini… Ama hayat tarzı haline getirebilir miyim bedel ödemeyi? Hayat tarzı olarak sürdürebilir miyim DİYET yapmayı? Sürdürebilir misiniz?

Ben sürdüremedim. Yemek yemekten acayip zevk alan biri olarak kendimi dönem dönem sevdiğim şeylerden mahrum bırakmak çok ağır geldi bana.

İçerisine sığamadığım eteği önümüzdeki ay giyeyim diye kendimi belli bir süre aç bırakmaktan, bir ay sonra tatile çıkıyorum diye stresten yanıp tutuşmaktan, bir tatlı yedim diye para sayar gibi parmak hesabı meyve-ekmek dilimi hesabı yapmaktan, değişmek isteyip değişememekten, sürekli kaçamak yapıp kendi kendimi mahçup etmekten, aynaya baktığımda gördüğümden bıkıp usandığım, umudumu kaybettiğim noktada tanıştım bütünsel beslenmeyle.

Hiç unutmam olayın yediğinden kaç kalori aldığın değil; yediğinden vücudunun ihtiyacı olan kaç gram vitamin ve mineral aldığın olduğunu idrak ettiğimde yaşadığım şoku… Yıllardır uyuyordum gibi hissetmiştim kendimi. O kadar kilo vermeye takmıştım ki “SAĞLIK” veya “SAĞLIKLI OLMAK” aklımın ucundan bile geçmemişti yıllarca. Gençtim işte, kalbim bir kez yanıltmamıştı beni; tik tak tik tak atıyordu, bağırsaklar tıkır tıkır çalışıyordu, midem yediğim tüm çöpleri öğütüyordu, ne varsa işte işliyordu, sağlığı düşünmeme gerek olmamıştı.

Yiyeceklerin sağlığımız üzerindeki etkisiyle ilgili öğrendiğim her şey benim diyete olan bakış açımı değiştirmemde müthiş etkili oldu. O içerisine sığamadığım dar eteği bir ay sonra giymek istiyorum mantığından çıkıp, o eteği ömür boyu sağlıkla giymek istiyorum dediğim gün; bana verilmiş biricik hayatı mümkün olan en sağlıklı, en enerjik halimle yaşamak istiyorum dediğim gün değişim başladı. Hem de kendi kendine… Diyet yapmayı bırakıp, bedenime iyi bakmaya niyet ettiğim günden sonra fazla kilolarım yavaş yavaş gitti, vücudum kendisini en sağlıklı kilosuna kendisi getirdi. Hem de aç kalmadan

Hepimizin hayatta kalıpları var, yargıları var. Deneyimlemediğimiz, kendimiz tecrübe etmediğimiz bir şeyi maalesef reddetmeyi tercih ediyoruz. Neler denedim olmadı, şimdi mi olacak diyoruz. O yapmış ama ben yapamam diyoruz. Değişim o kadar kolay mı diyoruz?
Kısaca o minicik değişim düğmesine basmamak için diretip duruyoruz.

Senelerini diyet yaparak geçirmiş, bir ay zayıf diğer ay şişman olmayı başararak rekor kırmış, diyet yapma profesörü olan ben İrem, diyorum ki “Değişim hayatın her alanında bir düğmeye basmak kadar kolay”. Şimdi ve son nefesimize kadar…

Bunu beğen:

%d blogcu bunu beğendi: