Kahve Tüketimi

Kafein: İhtiyaç mı yoksa arada kendimize verdiğimiz bir ödül mü? Gün içerisinde kafeini sadece kahveden değil; çay, kola, çikolata, hatta bazı ilaçlardan bile farkında olmadan alıyoruz.

Peki 400 miligram ve altı tüketiminin normal kabul edildiği kafeinin fazla tüketilmesi durumda neden olabileceği olumsuz etkileri biliyor muyuz?

Kafeinin Sağlığa Etkileri

Artan Enerji
Health Scout raporuna göre kafeinin etkisi alındıktan 15 dakika sonra başlıyor. Bir çoğumuzun bildiği gibi kafein enerjiyi arttırıyor, yorgunluğa iyi geliyor, canlandırıyor. Ancak fazla tüketimi olumlu etkilerinin aksine kas kasılmaları, huzursuzluk ve endişeye neden olabilir.

Kalitesiz Uyku / Uykusuzluk
Kafein vücutta uzun süre kaldığı için (yaklaşık 6 saat) geç saatlerde içilen kahve derin uykuya geçmek için gerekli süreyi uzatabilir. Bu sebeple akşamüstü saatlerinde içilen bir kahve akşam saatlerinde bile sizi uyanık tutabilir. Günlük önerilen tüketim miktarından daha fazla alınan kafein bu etkilerin daha çok hissedilmesine neden olacaktır.

Hızlı Kalp Atışı
Kafein tüketimi ve kardiyovasküler hastalıklar arasında bir bağlantı öne süren bir araştırma henüz yok. Ancak bilinen bir gerçek var ki kafein kalp atış hızını arttırıyor. Bu etki kaygılı olmaya yatkın kişiler için önemli olabilir

Kafein Zehirlenmesi ve Kafein Bağımlılığı
Kafein aslında “Merkezi Sinir Sistemi Uyarıcısı” olarak bilinen bir ilaçtır. Bu sebeple yüksek miktarlarda tüketimi toksik etki yaratabilir. MedlinePlus’ göre aşırı derecede kafein tüketmeye alışmış kişilerin kafeini bırakması durumunda baş ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi yan etkiler gözlenmektedir.

Diğer Etkiler
Mayo Clinic araştırmalarına göre kafein birçok kişide bağırsak problemleri ve baş ağrılarına neden oluyor. Yeterli kalsiyum seviyesine sahip değilseniz uzun süreli kafein kullanımı kemik sağlığınızı etkileyebilir (kemik yoğunluğu ve kırık riski). Daha da önemlisi kafein birçok ilaçla etkileşime girebilir. Bu sebeple araştırma raporları yeni bir tedaviye başlarken kafein tüketimi konusunda doktorunuzdan bilgi almanızı önermektedir. Bu etkilerin dışında kafeinin migrene karşı etkili bir tedavi olduğu kanıtlanmıştır. Diüretik olduğu için kafein aşırı idrara çıkılmasına neden olabilir. Aynı zamanda hafif bir iştah bastırıcı olarak işlev görür.

ÖNERİLEN TÜKETİM MİKTARI
Kafeine karşı aşırı bir hassasiyetiniz yoksa orta düzeyde bir tüketim sizi rahatsız etmemelidir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne göre günde ortalama 2 büyük fincan kahve yani yaklaşık olarak 100-200 miligram arası kafein normal kabul edilmektedir. Eğer günde 4-7 fincan arası yani yaklaşık 600 miligram kafein tüketiyorsanız kaygı bozukluğu, stres ve kas kasılmaları gibi istenmeyen yan etkilerle karşılaşabilirsiniz.

 

İÇECEKLERDEKİ KAFEİN MİKTARLARI

Bunu beğen:

%d blogcu bunu beğendi: