Korkmasaydınız ne yapardınız?

Hepimizin hayalleri olmasına rağmen çoğu kez otomatiğe alıp kendimizi ve çevremizi yeterince deneyimlemeden yaşıyoruz hayatı. Günümüzün hızlı dünyasında bir çoğumuz karşımıza çıkan zorluklarla mücadele ederken zorlanıyoruz, daralıyoruz, belki de zaman zaman kendimizi çıkmazda hissediyoruz.

Şimdi bir dakikanızı ayırıp bir resim hayal edin; sessiz, huzurlu, etrafta rahatsız olacağınız hiçbir şeyin olmadığı dingin bir ortam… Sonra sorun kendinize; “KORKMASAYDIM NE YAPARDIM?”

HAYALLERİNİZİN ÖNÜNDEKİ ENGELLERİ KALDIRMAK VE İSTEKLERİNİZİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN GELİN NELER YAPABİLİRSİNİZ BAKALIM:

1-) ENGELLERİ TESPİT EDİN
Düşünün, yapmanız gereken ancak uzun zamandır ötelediğiniz şeyler var mı hayatınızda? Mesela müdürünüzle uzun zamandır yapmayı planladığınız bir konuşma, iyi gitmeyen ancak bitiremediğiniz bir ilişki, sağlıklı beslenmeye başlamak gibi uzun zamandır adım atmanız gereken ancak harekete geçemediğiniz neler var hayatınızda? Bazen konfor alanından çıkmaktan o kadar korkarız ki adım atmamız gereken herşey için bahaneler üretiriz, kimi zaman gerçeği reddederiz. Bazen sadece engelin kendisi biz oluruz…

2-) KORKUYA ŞEKİL VERİN
Kendinize sorun, “En çok neyden korkuyorsunuz şu hayatta”. Hayatınızdaki hangi faktörler bu korkuyu besliyor, neler bu korkunuzu tetikliyor? Korkunuzun sizin mutluluğunuz ve başarınız önünde nasıl bir engel oluşturduğunu, sizi nasıl geride tuttuğunu anlamak için kendinize biraz zaman ayırın.

3-) ARZU ETTİĞİNİZ HAYATI HAYAL EDİN
Eğer diğer insanların fikirleri, yargılamaları ve beklentileri olmasaydı hayatı nasıl yaşardınız? Aklınıza gelen ne varsa filtrelemeden yazın, hayal ettiğiniz hayatın tarifini yapın.

4-) PARÇALARA BÖLÜN
Nasıl bir hayat istediğinize emin olduktan sonra, bugün o hayatı yaşamak için kendi önünüze koyduğunuz engelleri tespit etmeye başlayabilirsiniz. İşte tam noktada, amacınıza ulaşmanız için haftalık minik ve gerçekleştirilebilir aksiyon listesi sizi hem yormayacak hem de her geçen gün arzu ettiğiniz amacınıza sizi biraz daha yaklaştıracaktır.

5-) BAŞARMIŞ OLDUKLARINIZ İÇİN KENDİNİZİ TAKDİR EDİN
Başardığınız her iş ve üzerinden atladığınız her zorluktan sonra kendinizi takdir etmek için biraz zaman ayırın. Sevdiklerinizle kutlama yapın, yemeğe gidin, en çok neyi yapmaktan zevk alıyorsanız sevdiklerinizle birlikte onları yapın. Bu hem çevrenizdekilerle bağınızı güçlendirecek hem de amacınızda yürümeye devam etmeniz için size ilham verecektir.

Unutmayın! Değişim zordur, kimi zaman acıdır ancak bu sizin hayatınız!
Korkularımızı engel olarak görmek yerine rehberimiz olarak görmeye başladığımız gün, kendimizi daha az limitliyor olacağız; kendimizi keşfetmek için çıktığımız yolda ısracı olup değişime açık kaldıkça evren rehberimiz olacak ve bize daima yol gösterecektir.

Bunu beğen:

%d blogcu bunu beğendi: