Su İçme Rehberi

Vücudumuzun %60-75’inin sudan oluştuğunu biliyor muydunuz?

Bu bilgi su tüketimimizin vücudumuz üzerinde ne kadar etkili olduğunu bize gösteriyor. Çok fazla su içmek vücudumuzda mineral dengesizliğine neden olurken; az su içmek kuraklığa, baş ağrılarına ve kronik yorgunluğa neden oluyor.

NE KADAR SU İÇMELİYİZ?
Peki, ne kadar su içmeliyiz? Biyo-bireysellik yani herkesin ihtiyaçlarının farklı olması sadece yiyecekler için değil günlük ihtiyaç duyduğumuz su tüketimimiz için de geçerlidir. Ortalama olarak erkeklerin günde 3 litre (13 bardak); kadınların 2.2 litre (9 bardak) su içmesi önerilmektedir. Ancak, kişinin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için çeşitli yaşam faktörlerinin dikkate alınması gerekmektedir.

 AŞAĞIDAKİ DURUMLARDA SU TÜKETİMİMİZİ ARTTIRMALIYIZ:

HANGİ SUYU İÇMELİYİZ?

Musluk suyu, şişe su, filtrelenmiş su, damıtılmış su, alkalin ve iyonize edilmiş sular gibi farklı çeşitlerde sular vardır. Genel olarak hangi suyu tükettiğimiz bütçemize ve ulaşılabilirliğe göre şekillense de bir çoğumuzun en iyi su kaynağını kullanmadığı bir gerçek. Gelin birlikte kısaca içme suyu alternatiflerine göz atalım;

İYONİZE SU, suyun elektroliz yoluyla alkali hale getirilmesi işlemi olup bilinirliği her gün biraz daha artmaktadır.  İyonize edilmiş alkali suyun normal suya göre iki kat daha fazla oksijen içerdiği belirtildiğinden insan vücuduna sağlık açısından çok büyük faydalar sağladığı öne sürülmektedir.

Bunu beğen:

%d blogcu bunu beğendi: